Strony www BydgoszczProjektowanie stron internetowych w Bydgoszczy.

Literatura - Visual Basic

Visual Basic w Accessie

 

Access 2003 Visual Basic Andrzej Tor - Access 2003 Visual Basic, Wydawnictwo TORTECH, 238 stron

Książka zawiera zaawansowane ćwiczenia z programowania w Visual Basicu w programie Access 2003. Autor prezentuje wiele atrakcyjnych ćwiczeń, które pozwalają znacznie skrócić czas wykonywania powtarzających się operacji w Accessie. W książce zaprezentowano sposób rozwiązywania zadań w postaci algorytmów. Pokazano również, jak należy tworzyć schematy blokowe rozwiązania danego problemu informatycznego.

Przedstawiono zagadnienia związane z wykorzystaniem wbudowanych obiektów edytora Visual Basic w Accessie. Pokazano, jak należy definiować metody, właściwości i zdarzenia związane z danym obiektem. Dzięki książce dowiesz się, jak automatyzować pracę z bazami danych, pisać własne funkcje i procedury.

W książce zostały przedstawione sposoby tworzenia makr oraz procedur Visual Basic ułatwiających zarządzanie informacją zgromadzoną w bazie danych.

Omawiane w książce przykłady są do pobrania z Internetu. W pobranych plikach znajdują się gotowe do wykorzystania procedury, które pozwalają skupić się na tworzeniu rozwiązań zamiast na wpisywaniu standardowego kodu.

 

Access programowanie w VBACharles E. Brown - Access programowanie w VBA, Wydawnictwo HELION, 408 stron

MS Access jest jednym z najczęściej wykorzystywanych systemów zarządzania bazami danych. Jest łatwy w obsłudze, posiada spore możliwości i nie wymaga poznawania złożonych języków manipulacji danymi.

Czasem jednak jego podstawowe możliwości nie wystarczają do realizacji niektórych zadań. W takich sytuacjach należy sięgnąć po VBA (Visual Basic for Applications), czyli narzędzie programistyczne pozwalające na tworzenie "aplikacji dla aplikacji" - programów integrujących się z Accessem i wykorzystujących jego funkcje, ale w sposób dokładnie taki, jaki jest potrzebny w określonym przypadku.

Książka "Access. Programowanie w VBA" opisuje zasady programowania w Accessie z wykorzystaniem VBA. Przedstawia zasady projektowania aplikacji i pracy ze środowiskiem programistycznym VBA, korzystania z elementów i funkcji Accessa oraz tworzenia formularzy i raportów. Znajdziesz w niej także bardziej zaawansowane techniki, jak tworzenie aplikacji klient-serwer, mechanizmy wymiany danych pomiędzy aplikacjami pakietu MS Office oraz łączenie Accessa z SQL Serverem.

 

Visual Basic w Accessie od podstawMarek Jeznach - Visual Basic w Accessie od podstaw (VBA), Wydawnictwo TRANSLATOR, 447 stron

Książka "Visual Basic w Accessie od podstaw" uczy podstaw tworzenia i programowania aplikacji Microsoft Access w języku Visual Basic for Applications. Tworząc przykładową aplikację Czytelnik poznaje kolejne elementy, zarówno języka VBA jak i metodyki projektowania relacyjnej bazy danych.

Uniknięto w ten sposób rozważań teoretycznych, a prezentowany materiał można wykorzystać również w innych tworzonych aplikacjach. Dotyczy to nawet tych programistów, którzy dotychczas nie mieli styczności z tworzeniem aplikacji użytkowych. Wszystkie zamieszczone w tekście pliki są dostępne na stronach wydawnictwa.