Strony www BydgoszczProjektowanie stron internetowych w Bydgoszczy.

Literatura - szybki przegląd

Poniżej załączam listę książek, które można z powodzeniem wykorzystać do nauki Accessa, niezależnie od wersji. Pozostałe podzieliłem według wersji i umieściłem na osobnych stronach w menu po prawej.

 

Bazy danych dla zwykłych śmiertelnikówHernandez Michael J.: Bazy danych dla zwykłych śmiertelników, Wydawnictwo Mikom, 2000 - POLECAM!

Jest to książka dla korzystających z: Access, Visual Basic, Delphi, PowerBuilder, FoxPro, C/C++. Książka prezentuje podejście do projektowania baz danych niezależne od stosowanego oprogramowania. Dobry projekt bazy danych pozwala zaoszczędzić wiele cennego czasu podczas pisania gotowego programu w dowolnym języku. Autor opierając się na swych wieloletnich doświadczeniach przygotował prosty podręcznik prezentujący podstawowe zasady projektowania relacyjnych baz danych.

Podstawowe pojęcia projektowania baz danych wprowadzone są bez używania technicznego żargonu. Zaletą książki jest bezpośrednie podejście do zagadnień i bogactwo praktycznych przykładów. Każdy projektujący bazę danych znajdzie tu odpowiednią dla siebie metodologię projektowania takich baz danych, które będą naprawdę efektywnie działać.

 

Access analiza danych recepturyKen Bluttman, Wayne Freeze - Access - analiza danych - receptury, Wydawnictwo HELION, 360 stron

Access to znane już narzędzie służące do wszechstronnego przetwarzania i analizy danych. Posiada sporo ukrytych mechanizmów, pozwalających efektywnie wykonywać zadania, które początkowo mogą wydawać się skomplikowane. Książka przedstawia przykłady kwerend, metody przenoszenia danych pomiędzy bazami Access, obliczania wielu wskaźników finansowo-biznesowych i sporo innych zagadnień - wszystko pod kątem analizy i przetwarzania danych.

Każda zaprezentowana receptura jest opatrzona kompletnym opisem rozwiązania problemu wraz ze szczegółowym omówieniem metody postępowania oraz analizą kodu. Jest to uniwersalny podręcznik przeznaczony zarówno dla początkujących użytkowników bazy danych Access, jak i doświadczonych. Dzięki przejrzystemu językowi i mnogości poruszonych zagadnień każdy, niezależnie od stopnia zaawansowania, może poszerzyć swoją wiedzę.

Zawiera mnóstwo ciekawych wskazówek i technik ułatwiających codzienną pracę z bazami danych, co czyni ją atrakcyjną nawet dla osób doskonale posługujących się bazą Access. Jest to także kompendium wiedzy niezbędnej każdemu, kto chce wyciągać ze zbiorów danych naprawdę cenne informacje.

 

Access w biurze i nie tylkoSergiusz Flanczewski - Access w biurze i nie tylko, Wydawnictwo HELION, 424 strony

Pakiet biurowy MS Office jest jednym z podstawowych narzędzi wykorzystywanych we współczesnych firmach. Zawarty w nim system zarządzania bazami danych Access to wygodna w obsłudze aplikacja służąca do operowania na zbiorach danych.

Dzięki prostocie obsługi, sporym możliwościom i wizualnym narzędziom stanowi doskonałe rozwiązanie dla przedsiębiorstw, w których duże znaczenie ma czas poświęcany na opanowanie nowych programów. Kreatory i rozbudowany system pomocy oferowane przez Accessa niezwykle upraszczają proces tworzenia bazy oraz aplikacji przeznaczonych do obsługi zgromadzonych w niej danych.

W książce "Access w biurze i nie tylko" znajdziesz omówienie podstawowych możliwości tego systemu. Nauczysz się tworzyć i otwierać istniejące bazy danych oraz tworzyć nowe. Dowiesz się, w jaki sposób projektować tabele i jak dobierać typy danych dla poszczególnych kolumn tabeli. Przeczytasz o relacjach, poznasz sposoby wybierania i wstawiania danych, a także manipulowania nimi za pomocą kwerend.

W kolejnych rozdziałach znajdziesz informacje o tworzeniu formularzy i raportów oraz wyświetlaniu wykresów na podstawie danych zgromadzonych w bazie. Nauczysz się także pisać własne makra i poznasz podstawy języka Visual Basic for Applications.

 

Microsoft Access - podręcznik administratoraHelen Feddema - Microsoft Access - podręcznik administratora, Wydawnictwo HELION, 592 strony

Program Microsoft Access cieszy się sporą popularnością wśród użytkowników. Nie wszyscy jednak wiedzą, że aby prawidłowo zarządzać bazami danych Accessa, należy używać specjalnych aplikacji. Ich napisane to skomplikowany proces: trzeba zaprojektować interfejs użytkownika, dobrać komponenty, stworzyć kwerendy, opracować procedury, a przede wszystkim umiejętnie połączyć to wszystko w całość. 

W książce "Microsoft Access. Podręcznik administratora" znajdziesz kompletny zbiór informacji na temat budowania aplikacji w Accessie. Nauczysz się projektować i tworzyć tabele oraz wykorzystywać gotowe komponenty interfejsu użytkownika. Dowiesz się, jak napisać wydajne i szybkie kwerendy oraz przedstawić dane w postaci wykresów, tabel i raportów. Poznasz elementy języka VBA i możliwości wymiany danych między różnymi aplikacjami pakietu MS Office.

 

144 porady AccessMirosława Kopertowska - 144 porady Access, Wydawnictwo MIKOM, 232 strony

Mirosława Kopertowska, 144 porady Access, 2004 r. : Książka zawiera zbiór porad, które stanowią skuteczną pomoc w rozwiązywaniu różnorodnych problemów przed jakimi stają użytkownicy programu Access w swojej codziennej praktyce. Czytelnik poszukujący rozwiązania specyficznego problemu lub odpowiedzi na konkretne pytanie może dokładnie przejrzeć spis treści lub znaleźć odpowiednie hasło w zamieszczonym na końcu książki indeksie. Z poszczególnymi tematami można się również zapoznawać w kolejności ich występowania. Większość wyjaśnień opiera się na konkretnych przykładach, co stwarza wiele okazji do samodzielnej pracy z programem. W książce nazwy poleceń menu i przycisków oraz rysunki są zgodne z wersją Access 2003.

 

Poznajemy Accessa XPKuciński Krzysztof - Poznajemy ACCESSA XP. Wszystko co chciałeś wiedzieć O MS ACCESS, Wydawnictwo Edition 2000, 398 stron

Ta książka pozwoli ci na stworzenie własnych baz danych - według własnego uznania. Zaletą tej książki jest sposób, w jaki autor potraktował Accessa na 450 stronach - nieważne są opcje menu, ważne jest to co można z programu wycisnąć. 

Poznajemy AccessaNa końcu zamieszczone są również przykłady bardzo nietypowego zastosowania Accessa - można się m.in. dowiedzieć jak z bazy danych utworzyć kalkulator działający w odwrotnej notacji polskiej, czy też jak zamienić Accessa na grę w dobieranego tysiąca.

Jest to kontynuacja książki Poznajemy Accessa 2000. Jest również wcześniejsza wersja książki pt. Poznajemy ACCESSA. Dołączono do niej pliki z przykładami, które można ściągnąć stąd.